وایرکارد (Wirecard) یک فناوری اینترنتی و ارائه‌دهنده خدمات مالی جهانی است که در بورس اوراق بهادار آلمان (DAX) قرار دارد و مرکز آن در اشهایم (Aschheim) شهر مونیخ (Munich) واقع شده است. این شرکت در حوزه خدمات پرداخت الکترونیک فعال می باشد. این شرکت به مشتریان خود، راهکارهایی در ارتباط با تراکنش‌های مالی الکترونیکی یا خدمات پرداخت الکترونیک و همچنین در زمینه مدیریت ریسک ارائه می‌کند و در ادامه فعالیت‌های آن می‌توان به صدور کارت‌های فیزیکی و مجازی نیز اشاره کرد.

راهکارهای کارت وایرکارد (WDCS)، یک شرکت کاملاً فرعی است که مرکز آن در نیوکاسل واقع شده است و دارای گواهی ای-مانی (E-Money) است که اجازه صدور کارت‌های مجازی یا خدمات پرداخت الکترونیک را به آن‌ها می‌دهد. این شرکت، راهکارهای بسیاری را در حوزه پرداخت از طریق تلفن همراه ارائه می‌کند از جمله: اورنج کش (Orange Cash) و مزایای انجام فعالیت‌های پرداختی از طریق تلفن همراه توسط وایرکارد.

این شرکت، علاوه بر داشتن گواهی‌هایی از ویزا (Visa) و مسترکارد (Mastercard)، دارای گواهی بانکداری آلمان است. علاوه بر این، قراردادهایی نیز با امریکن اکسپرس (American Express)، دیسکاور/داینرز (Discover/Diners)، جی سی بی (JCB)، علی پی (Alipay) ویچت پی (WeChat Pay)، اپل پی (Apple Pay) و چاینا یونیون پی (China UnionPay) دارد.

دوران رشد

در مارس سال 2017، وایرکارد، سرویس خدمات‌دهی کارت اعتباری تلفن همراه (Citi Prepaid Card Services) را خریداری کرد و وایرکارد آمریکای شمالی را تأسیس کرد که در آن فناوری اینترنتی خود، راه کارهای صدور و دریافت و همچنین راه کارهای پرداخت آمنی‌چنل (Omni-channel) را به بازار آمریکا معرفی کرد.

وایرکارد تأمین‌کننده بین‌المللی راهکارهای پرداخت الکترونیکی و مدیریت ریسک است. درواقع، محصولات و خدماتی را در حوزه پرداخت تلفن همراه، تجارت الکترونیک، دیجیتال‌سازی و فناوری مالی ارائه می‌کند. این فعالیت‌ها به طور سنتی شامل ادغام روش‌های پرداخت، تراکنش‌های پرداختی از طریق تجارت الکترونیک و همچنین تراکنش‌های پرداختی در محل سکونت می‌شود. در این زمینه، وایرکارد در حال حاضر مشغول به همکاری با 250000 شرکت (از ژوئن سال 2018) ازجمله آلیانز (Allianz)، کی ال ام (KLM)، قطر ایرویز (Qatar Airways)، راکوتن (Rakuten) و حمل‌ونقل لندن است. حجم تراکنش در سال 2017  چیزی در حدود 112 میلیارد دلار آمریکا بود.

از سال 2015، وایرکارد به مشتریان خود، مزایای کاملاً دیجیتالی شده پرداخت از طریق تلفن همراه را ارائه کرده است که به شکلی مستقل از بانک‌ها و اپراتورهای شبکه فعالیت می‌کند. درواقع این خدمات بر پایه مسترکارد مجازی قرار دارد و روی دستگاه‌های تلفن همراه با سیستم عامل اندروید یا آی او اس (IOS) راه اندازی می‌شود. نسخه اندروید آن در حال حاضر در آلمان، اتریش، بلژیک، هلند، اسپانیا و ایرلند در دسترس است. این اپلیکیشن را از طریق اپل پی، می‌توان در فرانسه، بریتانیای کبیر، سوئیس، اسپانیا، ایتالیا، ایرلند و آلمان استفاده کرد. گوگل پی (Google Pay) نیز از این اپلیکیشن پشتیبانی می‌کند. در فرانسه، این اپلیکیشن خدمات پرداختی غیرحضوری را از طریق تلفن همراه هوشمند و تبلت به وسیله ان اف سی (NFC) ارائه می‌کند.

وایرکارد

در بخش پرداخت‌های تلفن همراه، وایرکارد مذاکرات بسیاری با اپراتورهای مخابراتی بر سر خدمات فنی مبتنی بر فناوری ان اف سی تلفن همراه هوشمند، انجام داده است.

یکی از حوزه‌هایی که وایرکارد روی آن متمرکز است، سفر و حمل‌ونقل هست. در سال 2007، وایرکارد کنترل پرداخت و اعتبار اپراتورهای تور را به دست گرفته است و در سال 2014 کنترل کی ال ام رویال داتچ ایرلاینز (KLM Royal Dutch Airlines) را به دست گرفت. تأمین‌کننده محصول و پرداخت‌های کمیسیون وایرکارد نیز برای بررسی بخش سفر طراحی شده است. درواقع مبتنی بر خروجی خودکار کارت‌های اعتباری مجازی است و پرداخت‌های الکترونیکی را برای شرکاء و تأمین‌کنندگان فعال می‌کند، برای مثال بجهت پرداخت‌های کمیسیون. در این روش، پرداخت‌های بین‌المللی به‌راحتی از طریق انتقال الکترونیکی شماره‌های کارت اعتباری مجازی انجام می‌گیرد.

از سال 2014، وایرکارد پورتال بررسی خود را ارائه کرد – راهکاری کاملاً خودکار برای اتصال آسان به روش‌های پرداخت متفاوت در فروشگاه‌های آنلاین با تمرکز بر SME ها و بازارهای مجازی.

وایرکارد، از خرده‌فروشی‌های خیابانی نیز به شکلی دیجیتال پشتیبانی می‌کند؛ برای مثال می‌توان به پروژه مشترک با تی سیستمز (T-Systems) اشاره کرد. در سال 2016، با کمک گروه WMF، اپلیکیشن تلفن همراهی را توسعه داد که خریدهای مغازه را به فروش آنلاین متصل می‌کرد.

وایرکارد از سال 2015 مشغول همکاری با علی پی (Alipay) است تا به توریست‌های چینی، روش پرداختی آشنا در طی سفرشان به اروپا ارائه دهد. وایرکارد به عنوان بخشی از این ماجرا، این روش پرداخت جایگزین را وارد سیستم خرده‌ فروشی‌هایی همچون پرینتمپس (Printemps)، بادی شاپ (Body Shop) و بانک ملی یونان کرده است.

از جولای سال 2017، وایرکارد با تنسنت (Tencent) وارد مشارکت شد تا ویچت پی را نیز ارائه کند.

 

وایرکارد

بنیانگذاران:

وایرکارد شرکتی جهانی است که در سال 1999 تأسیس شد و از سال 2017 در سراسر جهان فعالیت می‌کند. گروه مدیریتی وایرکارد متشکل است از 4 متخصص که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

دکتر مارکوس براون

مدیر اجرایی وایرکارد، متولد سال 1969 در اتریش که از سال 2002 عضو هیئت‌مدیره وایرکارد است.

الکساندر فون نوپ

مدیر مالی ارشد وایرکارد، متولد سال 1972 در آلمان که از سال 2018 عضو هیئت‌مدیره وایرکارد است.

ژان مارسالک

مدیرعامل وایرکارد، متولد سال 1980 در اتریش که از سال 2010 عضو هیئت‌مدیره وایرکارد است.

سوزانه اشتیدل

سرپرست شرکت وایرکارد، متولد سال 1971 در اتریش که از سال 2018 عضو هیئت‌مدیره وایرکارد است.

وایرکارد

درآمد و سرمایه:

در سال 2017 درآمد وایرکارد چیزی در حدود 1/84 میلیارد دلار آمریکا و دارایی کل آن 5/591 میلیارد دلار بوده است. تعداد کارکنان وایرکارد تا ژوئن سال 2018 حدود 4989 نفر تخمین زده شده است.

منابع
  1. وایر کارد
  2. Interim Report