از آنجایی که دنیای اتومبیل در حال تجربه مدل‌های هیبریدی (ترکیبی) که با عناوین کراس آورز و اس یو وی، شناخته می‌شوند –تا حد زیادی موفقیت کسب کرده‌اند دیگر اکنون زمان آن رسیده که این تحول شامل انفعال دوچرخه‌ها نیز گردد. این اتفاق همان کانورسیکل (Convercycle) است که نخستین بار در آلمان ابداع شد اما در حال حاضر شما دارید به یک مدل مفهومی نگاه می‌کنید. مدلی که تا حد زیادی به تولید نزدیک است اما هنوز مدلی است مفهومی. با این حال، این ایده بسیار جالب است و توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. در ادامه این مطلب با یک ایده بسیار جالب استارتاپی در مورد دوچرخه تاشو با شما همراه هستیم

کانورسیکل چیست؟

تولیدکنندگان این محصول جذاب و دوست داشتنی، از آن به عنوان دوچرخه شهری یاد می‌کنند –آن را به عنوان دوچرخه وانت یا حمل بار در نظر بگیرید(یک دوچرخه تاشو که می تواند بار را هم حمل کند). ترفندی که پشت آن است (به معنای واقعی کلمه) این است که این امکان را به فرد می‌دهد تا بارهای سنگین را که بر روی دوچرخه‌های معمولی امکان‌پذیر نیست، جابجا کند. پیدا کردن چرایی استفاده از کانورسیکل کار دشواری نیست. در حالی که برخی از شهروندان به سرعت می‌توانند خودشان را با وسایل نقلیه جدید وفق دهند و به جای استفاده از اتومبیل از دوچرخه استفاده کنند، جایگزین کردن وسایل نقلیه برای برخی دیگر از افراد کار آسانی نیست. چرا که فضایی که ارائه می‌دهد به سختی می‌تواند به اندازه اسکوتر برقی یا حتی دوچرخه باشد. این مهم‌ترین نکته‌ای است که کانورسیکل سعی در بهبود آن دارد.

تاریخچه کانورسیکل

در تاریخ مه سال 2019، کانورسیکل وارد تولید نمونه اولیه خود شد این در حالی است که کل محصول آزمایش‌های بسیاری را از سر گذراند و در وضعیتی بی‌نقص آماده ارائه شد. پیش از اینکه چنین اتفاقی بیفتد، این پروژه به عنوان پروژه‌ای دانشجویی موفق در سال 2018 شروع شد و سپس از آن استقبال شد و تاکنون بیش از 390000 دلار جمع کرده است. این شرکت رویدادهایی را برگزار کرد که در آن حامیان بسیاری توانستند نگاهی به کانورسیکل بیندازند.

طراحان و بنیان‌گذاران کانورسیکل

دیوید مویرر طراح صنعتی کانورسیکل است که در سال 2017 نسخه اولیه این نوع دوچرخه‌ها را طراحی کرد. او در دانشگاه هنر و طراحی اوفنباخ، مشغول تحصیل است. این پروژه با سرمایه‌گذاری دو نفر یعنی رابرت کراتز و هوبرتوس اوسترویند از شرکت «آیدیا میتز مارکت» حمایت می‌شود. این گروه اکنون متشکل است از شارلوت فون نوبک، آندراس گرژسیک، فابیان لوب و بندیکت شرودر که در حوزه طراحی محصول فعالیت می‌کنند.

بنیانگذاران استارتاپ

طراحی کانورسیکل

کانورسیکل یا دوچرخه تاشو می‌تواند به عنوان دوچرخه معمولی نیز مورد استفاده قرار گیرد. اندازه مشابه دوچرخه معمولی را نیز دارد مگر اینکه شما تصمیم داشته باشید میزان باری بیشتر از حد معمول را با آن جابجا کنید. در این مورد، طراحی کانورسیکل وارد بازی می‌شود. همه کاری که لازم است بکنید این است که قسمت عقبی دوچرخه را بالا بکشید و اجازه دهید چرخ‌های عقبی موقعیتشان را به عقب ببرند. در حالت ایده آل، انجام این کار بیشتر از 3 ثانیه طول نمی‌کشد. در حالی که در حالت نرمال، چرخ عقبی زیر ساختار سبد مانند قرار گرفته است. با این حال، در حالت «چرخ دستی بلند»، کانورسیکل می‌تواند چمدان، کیف‌های ورزشی و حتی جعبه‌های نوشیدنی و مواد غذایی سنگین را نیز جابجا کند.

ایده استارتاپی دوچرخه حمل بار تاشو

ویژگی‌های کانورسیکل

اگر به دنبال مشخصات دقیق‌تری هستید، کانورسیکل وزن تقریبی 60 کیلوگرم و فردی با وزن حداکثر 120 کیلوگرم را می‌تواند جابجا کند. این اصلاً نکته بدی برای دوچرخه‌ای با وزن 18 کیلوگرم نیست. علاوه بر این، از آنجایی که وزن بر روی چرخ جلویی دوچرخه اثر نمی‌گذارد، بنابراین باعث می‌شود رکاب زدن شبیه ورزش شود و فشاری به عضلات پایتان وارد نشود در این صورت همه می‌توانند از آن استفاده کنند، حتی اگر بار زیادی همراهشان باشد. هنگام پارک کردن هم لازم نیست نگران چیزی باشید چرا که کانورسیکل به خوبی در هر جایگاه پارک دوچرخه‌ای جا می‌گیرد.

ایده استارتاپی دوچرخه باری تاشو

از راندن کانورسیکل هرگز خسته نمی‌شوید

اگر نگران این هستید که بعد از دوچرخه سوار تا سوپرمارکت چقدر قرار است خسته شوید، این نوید را به شما می‌دهیم که چنین اتفاقی هرگز رخ نخواهد داد. شما هرگز احساس خستگی نخواهید کرد چرا که کانورسیکل همچنین مجهز به موتور الکتریکی 250 واتی است که بخش عمده‌ای از تلاش برای رساندن شما به مقصد روی این قسمت سوار است. علاوه بر این، کانورسیکل دارای دیسک‌های ترمز حرفه‌ای جلویی و عقبی است که به شما اطمینان می‌دهد از سکون و ثبات بالایی برخوردار هستید و لازم نیست نگران افتادن از روی دوچرخه باشید.

ایده دوچرخه تاشو باری

چه زمانی می‌توانید کانورسیکل را بخرید

همان‌طور که گفتیم، این دوچرخه‌ها بسیار نزدیک به نسخه نهایی‌شان هستند اما برخی مراحل وجود دارد که پیش از وارد بازار شدن باید طی کندند –خوشبختانه می‌توانیم این نوید را بدهیم که کانورسیکل از فوریه 2020 آماده ارسال به سرتاسر جهان است. یکی از کارهایی که این شرکت دارد می‌کند دریافت بودجه و کمک از افراد است تا پروسه تولید و رسیدن آن به بازار هرچه سریع‌تر اتفاق بیفتد.

 

منابع: