من کارآفرینی را زیبا میبینم

جیسون کالاکانیس (Jason Calacanis) کارآفرین، نویسنده و سخنران انگیزشی موفق آمریکایی است که موفقیت خود را در طول سالها با تلاش بسیار و گذر از سختی ها بدست آورد. او کارآفرینی را با مجله Silicon Valley reporter آغاز کرد و پس از آن در شرکتهای  Weblogs.Inc, Mahalo, Inside.com مشغول به کار شد و هم اکنون، ارزش تجاری بالغ بر صد میلیون دلاری دارد. او که متولد 1970 در بروکلین نیویورک است، مدرک تحصیلی کارشناسی خود را در رشته روانشناسی از دانشگاه فورهم نیویورک اخذ کرد. اما این تحصیلات او نبود که او را به این ارزش تجاری رساند، بلکه کار و تلاش بی وقفه وی شهرت جهانی او را برایش به ارمغان اورد.

دوران کودکی و نوجوانی:

جیسون کودکی سختی داشت. آنها در محله ای فقیر نشین در بروکلین نیویورک زندگی میکردند. پدرش در یک بار محلی کار میکرد و مادرش پرستار بود، اما با این وجود خانواده ای بسیار فقیر و تنگدستی داشت و از قشر پایین دست طبقه اجتماعی به شمار می رفتند. او از نوجوانی به کارآفرینی علاقه داشت و از همان سنین سعی می کرد راهی برای خروج از فقر پیدا کند. در سال 1983 وقتی پدرش نوار ویدیوهای فیلم ها را برای تماشا به خانه می آورد، او از این نوارها کپی تهیه میکرد و هرکدام را بیست تا سی دلار میفروخت. پس از مدتی برای خود کارت ویزیتی آماده کرد که در آن نام و شماره  تماسش نوشته شده بود و آن را به کسانی که نوار ویدیو فیلمهایش را میخریدند میداد تا برای فیلم های بعدی با او تماس بگیرند. چند سال بعد پدرش به دلیل پرداخت نکردن مالیات اخراج شد و او دیگر نمیتوانست خرج خانواده را متحمل شود و خانواده ورشکست شد. جیسون که با وجود فقر نمیتوانست به کالج رفتن فکر کند، برای پول درآوردن مجبور بود در طول روز کار کند و چهار شب در هفته به کلاسهای مدرسه شبانه برود. او به عنوان خدمتکار و هم به عنوان تعمیرکار پرینترهای لیزری در آزمایشگاه های کامپیوتر کار میکرد و توانسته بود با گذر زمان درآمدش را به ساعتی  10 دلار برساند و سپس به فکر گسترش کارش در نیویورک افتاد. او میدانست که با رواج اینترنت در آن سال ها کسب و کارهای اینترنتی رونق خواهد گرفت و همچنین میدانست که سی دی ها بسیار کاربردی و محبوب میشوند پس تصمیم گرفت در شرکتی در “سیلیکون ولیی” مشغول به کار شود. آنها در آنجا سی دی تولید میکردند و به سود خوبی رسیدند و این منجر به شروع کار مجله خبرگذاری “سیلیکون ولیی” در سال 1996 شد.

در زمانی که او مجله اش را شروع کرد، مجله داشتن در نیویورک کار پرهزینه و مهمی به شمار می آمد. او طی سالها تلاش در مجله به سرمایه ای 20 میلیون دلاری  رسید اما در سال 2003 به مشکلات اقتصادی برخورد و مجبور به فروش مجله برای پرداخت بدهی اش  شد ولی با قراردادی دو ساله در همانجا مشغول به کار شد. اما پس از مدتی از آنجا اخراجش کردند و او از 20 میلیون دلار به صفر رسید! ولی این پایان کارافرینی او نبود و فکرهای بزرگتری را در سر او انداخت، زیرا به عنوان کسی که در کودکی فقر را حس کرده بود بزرگترین ترس زندگی اش ماندن در فقر و فلاکت بود و هر کاری برای بیرون آمدن از فقر میکرد.

در همان 33 سالگی به فکر شروع دوباره در حوزه وبلاگ نویسی افتاد و گروهی از وبلاگ نویسان را دعوت به کار کرد. آنها شروع به نوشتن وبلاگهای تبلیغاتی کردند و در هجده ماه دوباره به سرمایه صد 100 هزار دلاری رسیدند و مدتی بعد سرمایه آنها در Weblog.Inc به 30 میلیون دلار رسید. او فعالیت های خود را در شرکتهای مختلف ادامه داد و هربار که با شکست مواجه میشد با پشتکار بیشتری برای فرار از فقر تلاش میکرد. بارها و بارها از سرمایه کلان به صفر رسید اما دست از تلاش نکشید. او با تلاش خود توانست به دانشگاه برود و در رشته روانشناسی تحصیل کند. همین روحیه سر سخت اش هم اکنون او را به یک سخنران انگیزشی بزرگ تبدیل کرده است که در سراسر دنیا کنفرانسهای تجاری برگزار می کند. او در یک مصاحبه گفته بود کارافرینی را دوست دارد و آن را زیبا میبیند و همین دلیل فعالیت های موفقیت امیزش در این زمینه بوده است.

او همچنین کتابهای انگیزشی بسیاری نوشت که یکی از کتابهای او با نام “چگونه در یک استارتاپ فناورانه سرمایه گذاری کنیم” بسیار موفق و پرفروش شد و با چاپ چندین باره آن، در سال 2017 به سود صدمیلیون دلاری رسید و هم اکنون در لیست پولدارترین و موفق ترین کارآفرینان جهان قرار دارد.