برایان چسکی

او در سال 1981 در نیویورک بدنیا آمد. پدر و مادر او هر دو از فعالان اجتماعی بودند اما خانواده کم درآمدی داشتند. برایان فرزند بزرگ خانواده بود که بخاطر وضع اقتصادی بد خانواده‌اش همیشه بی پول بود اما میدانست آینده اش را خواهد ساخت و به رویاهایش خواهد رسید.

برایان چسکی (Brian Chesky) از نوجوانی به هاکی علاقه‌مند بود و همچنین علاقه بسیاری به طراحی داشت و آرزو می‌کرد بتواند کفش های ورزشی کمپانی نایک (Nike) را طراحی کند که این باعث علاقه‌مندی اش به هنر شد. از همان نوجوانی رویاهای بزرگی داشت و در یکی از کتابهای خود نوشته بود: ” میدانم روزی هیچکس به من نخواهد رسید”. این نوشته پدر او را عصبانی کرد زیرا او رویاهای برایان را باور نداشت اما برایان در همان سال در جشن فارغ التحصیلی دبیرستان و همچنین جشن ورود به کالج مجری و سخنران شد و پدرش را ذوق زده کرد.

در سال 1999 وارد رشته ی طراحی در کالج طراحی راید آیلند (Rhode Island College) شد و از همان زمان به تیم هاکی پیوست و به زودی در کنار تحصیلش کاپیتانی تیم را به عهده گرفت. همچنین در همان سنین بدنسازی را شروع کرد و در این رشته هم حرفه ای شد. کاپیتان بدنساز هاکی در تیمش با شکست روبرو شد اما برایان در فکر کارآفرینی بزرگتری بود تا به رویاهایش نزدیک‌تر شود. در جریان کنسل شدن تیم هاکی وی در کالج با جو گبیا (Joe Gebbia) آشنا شد که او هم دانشجوی طراحی صنعتی بود و افکار و رویاهای بزرگی در سر داشت. بعد از جشن فارغ التحصیلی جو به او گفت: “مطمئنم روزی تجارتی خواهیم ساخت که درباره ما کتاب های بسیاری بنویسند” و این آغازی برای دوستی نزدیکتر آنها بود.

بعد از فارغ التحصیلی برایان به لس آنجلس رفت و کارش را به عنوان طراح صنعتی در یک شرکت آغاز کرد. بعد از مدت کوتاهی به سن فرانسیسکو رفت و در چندین شرکت به طراحی مشغول شد. در همانجا بود که با جو همخانه شد اما وضع درامد مناسبی نداشتند تا این حال که حتی قادر به پرداخت کرایه خانه هم نبودند و با سختی زندگی خود را میگذراندند. در سال 2007 کنفرانس طراحی در محل سکونتشان برگزار شد و چون تمام هتل ها پراز مسافر شده بودند، برایان و جو تصمیم گرفتند از فرصت پیش آمده حداکثر استفاده را کرده و درآمدی برای خود دست و پا کنند. جو سه تخت بادی داشت که انها را در خانه‌شان به مسافرین اجاره دادند و از طریق اجاره تخت و دادن صبحانه در روز بعد از هر مسافر 80 دلار گرفتند که درآمد خوبی برایشان شد. این اولین گام در مسیر شرکتی با تشک‌های بادی بود (air bed and breakfast).  چندماه بعد از مسافران سابق خود ایمیلی دریافت کردند که انها تمایل دارن محل های اقامتی در لندن و دیگر شهرهای بزرگ اجاره کنند. انها متمایل به گسترش همین کار شدند و برای طراحی یک وب سایت از یک مهندس نرم افزار به نام ناتان بلِچارزیک (Nathan blecharczyk) کمک گرفتند و همین شروعی بر تجارت بزرگ چندین هزار میلیار دلاری آنها شد.

از راست به چپ: برایان چسکی، ناتان بلِچارزیک، جو گبیا

 

تدبیر و سخت کوشی شبانه روزی برایان که رهبری گروه را بر عهده داشت روز به روز بر موفقیت او می‌افزود و جاه طلبی‌اش لحظه‌ای نمیگذاشت از رسیدن به رویاهایش جا بماند. او در یک مصاحبه گفته بود: “آینده را  آنگونه که میخواهم در آن زندگی کنم، طراحی میکنم” و با تلاش‌هایش روز به روز آینده‌ی درخشان‌تری را برای خود و تجارتش میساخت.
در سال 2014 چسکی در لیست پولدارترین کارآفرینان آمریکایی قرار گرفت و رئیس جمهور اوباما او را سفیر کارآفرینی نامید. همچنین در سال 2015 توسط مجله تایمز به عنوان یکی از تاثیرگذارترین افراد دنیا در لیست صدنفره قرار گرفت. استارتاپ او هم اکنون بیش از 2 میلیون اقامتگاه در 190 کشور و 34 هزار شهر در سرتاسر دنیا دارد و تا کنون بیش از 40 میلیون مسافر داشته است. برایان چسکی هم اکنون هم ردیف با بیل گیتس و مارک زاکربرگ در گروه موفق ترین کارافرینان دنیا در حال گسترش کسب و کار خود است.

 استارتاپ ایر بی ان بی را می‌توانید در اینجا پیدا کنید.

منبع:

airbnb