مقدمه

این کتاب چه می‌گوید؟ چرا یک بحث تمام عیار را درباره جادوی فکر بزرگ (بزرگ اندیشی) آغاز کرده‌ایم؟ در این کتاب می‌خوانیم تفاوتی که بین ما وجود دارد در ظاهر ما خلاصه نمی‌شود، بلکه این اندیشه ما است که ما را متفاوت می‌کند. موفقیت افراد بیش از آن‌که به میزان هوش آن‌ها بستگی داشته باشد به میزان تفکر آن‌ها وابسته است. در این کتاب میخوانیم که میزان پول در حساب‌های بانکی، میزان خوشحالی و میزان خشنودی از زندگی، به میزان تفکر شخصی بستگی دارد. در بزرگ اندیشی افسونی نهفته است، پس اگر بزرگ اندیشی تا این حد موفقیت آمیز است، چرا همه افراد این گونه فکر نمی کنند؟ دلیل را می توان این گونه بیان کرد، ما بیش از آنکه خود متوجه باشیم، محصول تفکرات پیرامون خویش هستیم. متاسفانه، بیشتر این تفکرات، خرد و ناچیز است. محیطی که من و شما را در برگرفته است، می خواهد شما را مغلوب کند، می خواهد همه ما را تا خیابان‌های پست شهرمان پایین بکشد. هر روز داریم به طعنه می شنویم “رئیس قبیله زیاد داریم، سرخ پوست به قدر کافی نیست” به عبارتی می خواهند بفهمانند که میزهای ریاست بسیار کم است و همه می خواهند رییس بشوند. پس فعلا به همین میز کارمندی کوچکی که داری، باید قناعت کرد.

متاسفانه، این محیط حقارت‌بار چیزهای دیگری هم می‌گوید. برای نمونه، سعی دارد به شما القا کند که “هرچه پیش آید خوش آید”، سرنوشت تو به دست خودت رقم نمی خورد بلکه این “تقدیر” است که حرف آخر را می‌زند. پس رویاهایت را فراموش کن! آن خانه مرفه را هم همین طور، دانشگاه مخصوصی که برای بچه‌هایت می‌خواستی و خلاصه، زندگی بهتر را از یاد ببر. تن به قضا بسپار بنشین و در انتظار مرگ باش.

از جمله دیگر القائات این محیط به ما آن است که رقابت بر سر مدارج عالی، بیش از اندازه زیاد است. ولی آیا واقعا چنین است؟

 

در این کتاب چه می‌آموزیم؟

در تمام فصل های این کتاب، ده ها نظریه ی علمی و عملی، تکنیک و قاعده ی کلی وجود دارد که به شما امکان می دهد نیروی عظیم بزرگ اندیشی را در خود تقویت کنید. در سایه چنین قدرتی، موفقیت، شادمانی و خشنودی را که همیشه در جستجوی آن بوده‌اید، به دست میآورید. در این کتاب سعی شده است که هر یک از تکنیک‌ها را با مددگیری از تجارب و شواهد زندگی افراد و ترسیم حالات واقعی آنها به گونه‌ای قابل فهم ارائه شود. خواننده نه تنها در می یابد که چه باید بکند، بلکه از همه مهمتر کشف می‌کند که چگونه هر قاعده‌ی کلی را در موقعیت‌های عملی و رویارویی با مشکلات به کار بندد.

 

اصول و قواعد این کتاب

اصول و قواعدی که شالوده‌ی کتاب جادوی بزرگ اندیشی را تشکیل می‌دهد، از منابع عالی و اصیل و نیز بهترین و بزرگ ترین مغزهای متفکری که تاکنون بر کره خاکی زیسته‌اند برگرفته شده است. بزرگانی مانند داوود نبی که گفت: ” هر کس آن چیزی است که در ضمیر می پندارد” یا امرسون که گفت: “مردان بزرگ کسانی هستند که می‌دانند اندیشه‌ها بر جهان حکم می‌رانند”. متفکرانی چون میلتون که در بهشت گمشده نوشت: ” ذهن بر تخت خود نشسته است و می تواند در درون خود بهشتی از جهنم و جهنمی از بهشت برپا کند.”  و ادراک‌های محیر العقولی نظیر شکسپیر که معتقد بود: ” چیزی به نام خیر و شر وجود ندارد و این مفاهیم ساخته ذهن بشر است.”

روش‌های ساده‌ای را که این کتاب ارائه می‌دهد، آراء و نظریات نسنجیده‌ای نیست که جنبه‌ی شخصی و فردی داشته باشد. همه‌ی اینها نقطه نظرات اثبات شده‌ای است که هماهنگ با مقتضیات زندگی تنظیم شده است. تمامی روش‌ها و راه حل‌های ارائه شده، برای عموم افراد قابل اجرا و نتیجه بخش است.

 

کلام آخر

بزرگ بیندیشید تا بزرگ زندگی کنید. بزرگی زندگی در خوشحالی و کامیابی است. بزرگی در درآمد، بزرگی در تعداد آشنایان و حتی بزرگی در احترام نیز توصیه می‌شود. وعده و وعید کافی است. از همین حالا شروع کنید. کشف کنید که چگونگی تفکر شما برایتان جادوگری می‌کند. با این فکر از فیلسوف بزرگ دیزرائیلی آغاز کنید:” زندگی کوتاه‌تر از آن است که دست‌کم گرفته شود.”

 

درباره نویسنده

دیوید جوزف شوارتز، زاده‌ی 23 مارس 1927 که بعد از حدود ۶۰ سال زندگی در 6 دسامبر 1987 درگذشت، سخنران و نویسنده‌ی آمریکایی بود.

شوارتز، استاد دانشگاه دولتی جورجیا بود و به عنوان یکی از برجسته‌ترین مختصصین انگیزشی ایالات متحده شناخته می‌شد. او همچنین، رئیس شرکتی مشاوره دهنده بود که در حوزه‌ی توسعه‌ی مدیریت فعالیت می‌کرد. دیوید جوزف شوارتز در طول زندگی حرفه‌ای خود برای بیش از سه هزار شرکت تجاری سخنرانی کرد و تأثیر بسزایی در تغییر مثبت ذهنیت مدیران بسیاری از کسب و کارها داشت.

 

 

مشخصات کتاب

نام: جادوی فکر بزرگ

نویسنده: دیوید جوزف شوارتز

ترجمه: ژنا بخت آور

ناشر: انتشارات مروارید

تعدا صفحات: ۳۰۸ صفحه

چاپ اول: ۱۳۷۴

چاپ شانزدهم: ۱۳۸۳

زبان: فارسی

موضوع: روانشناسی موفقیت