مقدمه‌ای بر اثر مرکب

با مروری بر روی کتاب‌های روانشناسی موفقیت در می یابیم که تمامی آن‌ها حرف‌های مشترکی برای گفتن دارند و به نظر بسیاری از مخاطبان جملاتی هم‌چون اکتسابی بودن موفقیت، الگو قرار دادن افراد موفق و کلیشه‌هایی از این دست را تکرار می‌کنند. اما کتاب اثر مرکب سرپوش از این واقعیت برمی‌دارد که این جملات و کتاب‌هایی که آن‌ها را تکرار می‌کنند، چیزی به جز تعاریف پایه و حقایق را بیان نمی‌کنند اما نکته‌ی مهمی که در این‌جا مطرح می‌شود این است که ما انسان‌ها در به حقیقت پیوستن این تعاریف نقش مهمی داریم و با تکرار عوامل به هم پیوسته‌ای در طولانی مدت است که به موفقیت میرسیم.

یکی از مهمترین نکات این کتاب استفاده از مثال و داستانهایی است که فهم کتاب را آسان تر می سازد. در عین حال در جای‌جای این کتاب خواننده با اصولی برخورد می‌کند که تجربی، کاربردی، عقلانی و منطقی است. فضای کتاب نیز به نحوی است که پیر، جوان، زن و مرد به راحتی می‌توانند نیاز خود را از آن برداشت کنند. نویسنده در این کتاب تصریح دارد که تبلیغات کاذب و هربه‌های رسانه‌ای، احساس و درک جامعه‌ی امروزی را برای رسیدن به موفقیت تحریف می‌کند در نتیجه بینش ما برای اصول ساده و اموری که برای رسیدن به موفقیت لازم هستند از بین می‌رود. در ادامه نیز برای مقابله با این مشکلات راهکارهای مهمی ارائه می‌شود، اثر مرکب بیان می‌کند قدم‌های کوچک مقدمه‌ای برای موفقیت‌های بزرگ هستند و با تاثیر گرفتن از آن‌ها می‌توان برای بهبود وضعیت مالی، اجتماعی، سلامتی و یا حتی بهبود روابط شخصی اقدامات موثری انجام داد.

 

درباره‌ی نویسنده

دارن هاردی، نویسنده، سخران، صاحب امتیاز و مدیرعامل سابق مجله موفقیت است. او به مدت بیست سال یکی از اشخاص اصلی و در صحنه‌ی مجله موفقیت بود، در سال ۲۰۰۷ ناشر این مجله شد و تا سال ۲۰۱۵ مدیریت این مجله را به عهده داشت و برای دنبال کردن فرصت‌های جدید از مدیریت مجله موفقیت کناره گیری کرد. هاردی پیش از این دو پست اجرایی در شرکت‌های تجاری شخصی خود داشت که فعالیت یکی در حوزه‌ی برنامه‌های تلوزیونی و دیگری آموزش افراد برای کسب موفقیت بود.

 

 

اثر مرکب یکی از برجسته‌ترین اثر های وی در حوزه‌ی نویسندگی است، این کتاب در چهار ماه‌ دوم سال ۲۰۱۰ به چاپ رسید، که با استقبال قابل توجه ای مواجه شد. بعد از موفقیت چشم‌گیر این کتاب دارن هاردی در سال ۲۰۱۱ بهترین سالت را زندگی کن نویسندگی کرد که کتابی دیگر در زمینه انگیزش فردی و موفقیت بود سپس با فاصله‌ای چند ساله و در سال ۲۰۱۵ ترن هوایی کارآفرینی به رشته‌ی تحریر درآورد که درآن به چالش‌های پیش‌روی کارآفرینی و چگونگی موفقیت درآن پرداخته است.

 

در این کتاب چه می‌آموزیم؟

نویسنده ابتدا در این کتاب به این موضوع اشاره می‌کند که پاداش‌های بزرگ تنها از طریق مجموعه‌ای از تصمیمات کوچک و هوشمندانه بدست می‌آید، بدین ترتیب که شما با تصمیمات کوچک و هوشمندانه و پایداری و تکرار آن‌ها در مدت زمان نسبتا طولانی – مثلا ۱ یا ۲ سال – می‌توانید به پاداش‌های بزرگ دست پیدا کنید. هاردی در این کتاب مثال‌های گوناگونی در این رابطه مطرح می‌کند و یکی از تاثیرگذارترین آن‌ها مثال سکه‌ی کم ارزش یک سنتی است. او در این مثال بیان که چگونه در یک ماه ارزش سکه‌ی یک سنتی می‌تواند بیشتر از سه میلیون دلار پول نقد باشد و از آن‌جا که اغلب مردمان لزوما راه ساده را انتخاب کرده و ریسک پذیری پایینی دارند نمی‌توانند هیچگاه به موفقیت‌های بزرگ دست یابند.

در ادامه به مبحث‌های اساسی و تاثیرگذار که در این کتاب بیان می‌شود میپردازیم تا گستره‌ی دید علاقه‌مندان به این کتاب را فراتر ببریم و درس‌های ناگفته‌ی آن‌ را چه برای خوانندگان و چه برای کسانی که هنوز این کتاب را نخوانده‌اند بازگو کنیم.

 

اثر موجی

هاردی با مطرح کردن مثالی از سه دوست نشان می‌دهد که فعالیت‌های کوچک و پیش پا افتاذه زمانی که تداوم پیدا می‌کند چگونه می‌تواند اثر مثبت یا مخرب برجای بگذارد. برای مثال نگاه کردن برنامه‌ی مورد علاقه آشپزی در هر روز و پختن غذاهای خوشمزه و لذیذ با بهره‌گیری از آموزش‌های آشپزی آن برنامه می‌تواند در دراز مدت منجر به چاقی در نتیجه فشار خون، کم خوابی و … شود و در مرحله‌ی دوم این اثرات منجر می‌شود در به کار فرد لطمه خورده و درنهایت تاثیر نامطلوبی بر زندگی شخصی و زناشویی می‌گذارد. اما در طرف دیگر روزی پانزده دقیقه دویدن می‌تواند به سلامت جسم کمک کند و سلامت جسمی بر زندگی کاری و شخصی تاثیرات مثبت و مهمی برجای گذارد. در نگاه اول این عوامل به هم پیوسته شاید قصه‌گویی‌های رویاپردازانه‌ای باشد که با قلم خوش نویسنده تنها برای ساعاتی بر ذهن خواننده نقش می‌بندد، ولی واقعیت دقیقا چنین است که تکرار افعال کوچک نیز می‌تواند تاثیرات بزرگی برجای بگذارد، مانند مثال کلیشه‌ای کشیدن سیگار برای تفریح که کم‌کم می‌تواند تبدیل به عادت شود و ترک آن عادت موجب مرض می‌شود.

 

موفقیت‌های تبلیغاتی محال‌اند!

اگر به تبلیغات روزمره‌‌ی دور و ورمان نگاهی بیاندازیم، پر است از محصولاتی که می‌خواهند یک شبه تناسب اندام را به ما هدیه دهند یا پیشنهاد‌ها و حراج‌های باورنکردنی که در پی آن هستیم را برای ما عرضه کنند. از نظر شما آیا این امر امکان پذیر است؟ اگر اثر مرکب و موجی را متوجه شده باشیم و به آن باور داشته باشیم جواب خیر است، چراکه با توجه به تعاریف این دو اثر موفقیت تنها بر اساس تلاش و کوشش مستمر به دست می‌آید. همیشه باید در نظر داشت که در یک مسابقه بخت‌آزمایی تنها یک نفر است که برنده می‌شود و هزاران نفر دیگر بازنده‌اند و هیچگاه اسمی از آنان برده نمی‌شود، پس بایستی به این باور برسیم که با تفکر موفقیت زودهنگام بسیار بعید است تا موفق شویم و شانس موفقیتمان یک در هزار است.

 

انتخاب‌های کوچک همواره موثراند

بشر همواره در طول مسیر زندگی باید به ناگزیر انتخاب‌هایی انجام دهد، این انتخاب‌ها می‌توانند درست یا غلط باشند، اما بسیاری از مواقع خود ما هم متوجه نمیشویم چه راهی را انتخاب کرده‌ایم. یکی از بزرگترین چالش‌هایی که در راه موفقیت قرار دارد دقیقا همین است و باید قبول کرد در بسیاری از انتخاب‌ها ما به راه پیش رو توجهی نداریم چرا که بسیاری از عوامل خارجی مانند دوستان، فرهنگ، دین و … باعث می‌شوند ما ناخود‌اگاه به مسیری بیفتیم که نمیدانیم چه چیزی در انتظارمان است. همواره باید در نظر داشت فیل‌ها گاز نمی‌گیرند ولی پشه‌ها نیش میزنند، پس انتخاب‌های کوچک نیز می‌توانند تاثیر بزرگی در زندگی شخصی یا کاری بگذارند.

 

تکانش

با توجه به قوانین نیوتون میدانیم هر جسم ساکن متمایل به سکون است و هر جسم متحرک تمایل به حرکت دارد. ما تا زمانی که شروع به حرکت نکرده‌ایم و عادات بد را کنار نگذاشته و عادات خوب را بطور متداول تکرار نکرده‌ایم از سکون خارج نمی‌شویم اما به محض اینکه با انتخاب‌های درست و هوشمندانه و با تکرار عادات خوب به حرکت افتادیم آرام آرام مانند قطار سریع و السیری می‌شویم که هیچ چیز جلودار آن نیست. برای حفظ سرعت قطار باید به طور منظم از سوخت استفاده کنیم و نمی‌توان گاهی سوخت بیشتری مصرف کرد و گاهی سوخت کمتر اما همیشه با یک سرعت حرکت نمود، پس لازمه‌ی موفقیت در این مسیر ثبات قدم است و مانند آن مثال قدیمی لاکپشت و خرگوش باید مثل لاکپشت بود که آهسته و پیوسته به مسیر خود ادامه می‌داد.

اثرپذیری

این امر واضح و روشن است که انسان‌ها همواره دچار تغییر و اثر پذیری از محیط اطراف هستند. ذهن نیز به عنوان عضوی از هر فرد مانند ظرف آبی می‌مانند که به سرعت با موادی ترکیب می‌شود، پس یکی از لازمه‌های اصلی موفقیت پاک نگاه داشتن ذهن از افکار منفی و آلوده کننده است، چراکه اگر در ظرف آب جوهر سیاه بریزیم ظرف به سرعت سیاه و آلوده خواهد شد. انسان همواره باید ظرف ذهنی خود را پاک نگه دارد و این امر تنها با تمرکز برروی هدف و دوری از اخبار منفی امکان پذیر است. علاوه بر ذهن شخصیت هر فرد از اطراف اثر می‌پذیرد پس اگر با افراد ناموفق، بی‌هدف و منفی باف وقت خود را سپری کنید شک نکنید در دراز مدت جایگاه جز جایگاه فعلی آنان نخواهید داشت.

در بالا مروری کوتاه بر کتاب اثر مرکب داشتیم و پیام‌هایی که این کتاب سعی بر رساندن آن به مخاطب دارد. مطالب بالا خلاصه‌ای اندک برای علاقه‌مندان بود و توصیه می‌شود کتاب نیز حتما مطالعه شود.