مقدمه

جاناتان مرغ دریایی داستانی کوتاه ولی پر مغز و جذابی است که روایت‌گر زندگی تمامی ما انسان‌هایی است که به زندگی در اجتماع خود ساخته انس گرفته‌ایم و درگیر روزمرگی‌ها و قوانین خود ساخته فوج خود شده‌ایم بی‌آنکه به آنچه انجام میدهیم بیاندیشیم و راهی برای برون رفت از آن پیدا کنیم. ریچارد باخ که خود یک خلبان است در این کتاب، تمام این واقعیت را از زبان یک مرغ دریایی روایت می‌کند. نویسنده سعی دارد این واقعیت را با بیانی داستانی به رشته سخن درآورد که این نیاز انسان به پرواز و رها شدن است که باعث می‌شود حرکتی در مسیر رشد و کمال داشته باشد.

شخصیت اصلی این کتاب جاناتان لیوینگستون یک مرغ دریایی است که برخلاف هزاران مرغ دریایی فوج خود عمل می‌کند و زندگی را فقط در یافتن تکه نانی برای ادامه حیات نمی‌بینید. تمام آرزوی این مرغ دریایی در آموختن شکل دیگری از پرواز خلاصه می‌گردد که این امر بر خلاف قواعد حاکم بر جامعه مرغان دریایی می‌باشد و سبب ترد شدن او از جامعه و خانواده می‌شود.

 

در بخشی از این کتاب آمده است:

اغلب مرغ‌های دریایی دغدغه‌ شان فقط این است که ابتدایی‌ترین شیوه‌های پرواز را یاد بگیرند: چگونه خود را از کرانه به خوراک برسانند و برگردند. برای اغلب مرغ‌هایی دریایی، سیر کردن شکم بر اشتیاق به پرواز می‌چربد. اما برای این مرغ دریاییِ خاص، خوردن مهم نبود، بلکه به پرواز اهمیت می‌داد. بیش از هر چیز دیگر در دنیا. جاناتان لیوینگستون شیفته‌ی پرواز بود.

 

در این کتاب چه می آموزیم؟

نویسنده در این کتاب سعی دارد به متفاوت اندیشیدن، ایستادگی و مقاومت بر روی اهداف خود و در نهایت کامیابی اشاره کند. آری همیشه بدین گونه است که در شروع تفکر جدید و مخالف با جو حاکم بر جامعه در ابتدای امر با نادیده گرفته شدن یا تمسخر و در ادامه راه با سرکوب یا تبعید روبرو می‌شویم. پس باید این اصل را قبول کنیم که در هر کاری خواه پرواز باشد خواه شروع یک کسب و کار جدید، ما با مشکلات زیادی روبرو می‌شویم و این را باید قبل از شروع کار از پیش بدانیم.

 

درباره نویسنده

ریچارد باخ (Richard David Bach) خلبان و نویسنده آمریکایی است که در سال 1936 در اوک پارک ایلینوی ایالات متحده آمریکا، دیده به جهان گشود. او فرزند رولند روبرت و روت هلن شاو باخ و از نوادگان یوهان سباستی باخ، آهنگساز شهیر آلمانی بود. استعداد نویسندگی ریچارد در دوران دبیرستان توسط معلم ورز او کشف شد. از سال 1959 شالوده اصلی داستان جاناتان مرغ دریایی در ذهن او شکل گرفت. به علت علاقه شدید وی به پرواز و خلبانی تقریبا در تمامی داستان های او از هواپیما یا پرواز برای رساندن پیام استفاده شده است.

 

مشخصات کتاب:

نام: جاناتان مرغ دریایی

نویسنده: ریچارد باخ

ترجمه: کاوه میرعباسی

ناشر: نشر نی (نسخه چاپی) نوین کتاب گویا (نسخه صوتی)

تعداد صفحات: ۹۴

موضوع: روانشناسی موفقیت