معرفی پروژه و افراد کلیدی

ایستگاه اف بزرگترین مرکز رشد استارتاپ است، آیا می‌تواند بهترین باشد؟ در زمینی به وسعت 366000 فوت مربع، در فرانسه بزرگترین انکوباتور استارتاپ در جهان است. اما آیا به این معنی است که بهترین نیز است؟ آینده چیست؟

تقریبا یک سوم از ایستگاه اف هنوز هم در حال ساخت است، این در حالی است که پروژه‌های توسعه آن کامل شده است. یکی از این پروژه‌ها، یک فضای وسیع رستوران است، که به عنوان نخستین ساختمان ایستگاه اف، با امکان بازدید عمومی، بازگشایی شده است. این رستوران که گنجایش هزار صندلی دارد، درحال حاضر مشغول به سرویس دهی به بازدید کننده‌ها است. چهار آشپزخانه در این رستوران فعالیت می‌کنند، که یکی از آنها 24 ساعته در هفت روز هفته، کار می‌کند. ورزا مدیر ایستگاه می‌گوید، این ویژگی کاملا در پاریس منحصر به فرد است.

 

پردیس-هزارتو!-رستوران۲

 

در پاییز، پروژه مسکن بزرگی، که به خوابگاههای دانشجویی شباهت داشت، رقم خورد. خوابگاهها، فقط 10 دقیقه با دوچرخه تا مرکز رشد ایستگاه اف، فاصله داشتند. این پروژه به 600 کارآفرین، که می‌خواستند با هم زندگی و کار کنند، امکان اسکان می‌داد.

 

پردیس-هزارتو!-خوابگاه

 

ورزا به طنز می‌خندید، که امیدوارم از یکدیگر متاثر نشوند.

او اضافه می‌کند، و فراتر از آن؟ بسیاری از کشورهائی که مایل به راه اندازی همچین مراکز رشدی در کشورشان شده اند، به خواسته‌اشان نزدیک شده‌اند؛ مانند: ایستگاه بی در برزیل یا ایستگاه تی در تونس.

شاید هنوز نتوان به راحتی گفت که ایستگاه اف بهترین مرکز رشد است. اما اگر کشورها بدنبال اخذ حق امتیاز خود شوند، ممکن است این امر برای مدت طولانی صورت نگیرد.

 

شروع واقعی ایستگاه اف

بالاخره پس از تلاش فراوان و رفع مشکلات پیش آمده روز افتتاح فرارسید. رئیس جمهور فرانسه، به پردیس منحصر بفرد ایستگاه اف استارتاپ فرانسه برای صحبت درمورد جامعه فناوری فرانسوی رفت.

 

پردیس-هزارتو!-مکرون-ایستگاه-اف

 

این رویداد توسط La Frances Tech برگزار می‌شود، که ابتکاری از دولت برای ترویج و پرورش جامعه استارتاپی در فرانسه است. ورزا اولین بار در صحنه، رویدادها را معرفی کرد. او اعلام کرد که در برنامه مبارزان (Fighters program) استارتاپهای بیشتری وارد خواهند شد. ایستگاه اف این برنامه را ایجاد کرده است تا کارآفرینان در زمینه‌های متنوع فرصتی برای حضور در ایستگاه اف بیابند.

 

آشنایی با فضا و گردش در ایستگاه اف با آقای رئیس جمهور

سپس کاتر بورلونگ، مدیر جدید La France Tech، چندین دقیقه درباره ابتکار عمومی صحبت کرد. او گفت: “اعتقاد من این است که شرکت فناوری La France Tech باید درست مثل همه استارتاپهای اینجا، عمل کند. “گفته وی به این معنی است، که شرکت فناوریLa France Tech باید در ابتدا به کاربران خود فکر کند، یک رویکرد مبتنی بر داده‌ها داشته باشد، و تست و تکرار کند. رئیس جمهور سخنرانی بسیار کوتاهی کرد و سپس جلسات پرسش و پاسخ با کارآفرینان فنی برگزار کرد. او به بیشتر کارآفرینان اطمینان می‌دهد که خیلی چیزها تغییر می‌کند و مسیر درست از فرانسه است. او اعلام کرد که تا مارس 2019 فرآیند ویزا فناوری فرانسه ساده‌تر خواهد شد. بعضی از کارآفرینان گفتند که مالیات‌های سنگینی برای استخدام استعدادها در فرانسه وجود دارد؛ که توسط وی رد شد. او گفت: “من دوست دارم یک محقق در دانشگاه ‌هاروارد را با یک محقق در فرانسه مقایسه کنم. مدارس رایگان و عالی، مراقبت‌های بهداشتی رایگان و یک سیستم بازنشستگی از یک طرف و از سوی دیگر، هیچ چیز وجود ندارد. “او قول داد که قوانین قوی تری در مورد ضد ترویج و ضد انحصاری را در سطح اروپا به تصویب برساند. برخی غول‌های تکنولوژی که در اروپا هستند هیچ رقیبی ندارند. همچنین اضافه کرد، شرکت‌های فناوری نیز، با پرداخت عادلانه مالیات نیز سیستم فرانسه را ارتقا دهند. آنها باید در مورد تاثیر تکنولوژی بر جامعه فکر کنند. او گفت: “من یک چیز را خوب می‌دانم، اگر شما به اندازه کافی مسئولیت پذیر نباشید، سیستم از درون منهدم خواهد شد.”

 

تمرکز بر تنوع و استعداد خارجی

پس از این معرفی کوتاه، رئیس جمهور و نیل بلافاصله با بعضی از کارآفرینانی که در آنجا بودند، (شروع از بنیانگذار Zenly) دیدار کردند. شهردار پاریس و وزیر دیجیتال فرانسه، رکسان ورزا به عنوان مدیر ایستگاه اف نیز جزو هیات همراه بودند. بعدها، مکرون با یک کارآفرین به زبان انگلیسی صحبت کرد. یک کارآفرین طی این دیدار بیان کرد که او به فرانسه آمد تا یک شرکت را از طریق یک ویزای استارتاپ برای کارآفرینان خارج از فرانسه به نام برنامه فنی فرانسوی (French Tech Ticket program) شروع کند. رئیس جمهور نیز اشاره‌ای به ویزا فناوری فرانسه داشت، که یک ویزای ویژه برای کارآفرینان، مهندسان و سرمایه گذاران است.

ورزا مدیر ایستگاه اف به رئیس جمهور فرانسه با معرفی بخش‌های پردیس، می‌گوید: “ما فضاهایی به نام دهکده ایجاد کردیم. حدود 60 دفتر در هر دهکده، وجود دارد و آنها به طور خاص برای تقویت همکاری‌ها طراحی شده‌اند.”

کارآفرین دیگری که به زبان انگلیسی به رئیس جمهور خوش آمدگویی کرد و سپس به خوبی فرانسوی صحبت کرد؛ گفت: “من وارد فرانسه شدم تا در مدرسه برنامه نویسی نیل تحصیل کنم. من رشته‌ی بیولوژی خواندم اما بعد از تماشای ویدیویی، به این مرکز نقل مکان کردم.”

ورزا برنامه مبارزان (Fighters Program) که به تازگی تاسیس شده است را توضیح داد. وی گفت: “مؤسسانی که کمتر دیده می‌شوند، قادر به دریافت یک میز رایگان در ایستگاه اف خواهند بود. آنها در کنار افرادی که در برنامه بنیانگذاران قرار دارند، نشسته اند، ما می‌خواستیم آنها را با هم ترکیب کنیم.”

یکی از کسانی که برای ایستگاه اف کار می‌کند، رئیس جمهور را متوقف کرد و از وی خواست تا یک ویدیو 10 ثانیه ای ضبط کند. رئیس جمهور، در این ویدیو بیان می‌کند که: “ما امروز در پاریس در ایستگاه اف هستیم. بنابراین اگر می‌خواهید اختراع، سرمایه گذاری و توسعه استارتاپ خود را شروع کنید، باید به اینجا بیایید.” پس از پایان تصویربرداری چون 32 ثانیه صحبت کرده بود از آن فرد عذر خواهی کرد. پس از آن، رئیس جمهور، شهردار پاریس و خانم ورزا، به نوبت، در صحن اصلی در میان تشویق دو هزار نفر، سخنرانی کردند.

 

پردیس-هزارتو!-مکرون-شهردار-ورزا

 

خاویر نیل نیز به دیگران اجازه می‌دهد که ایستگاه اف را برای او معرفی کنند. محتوای سخنرانی‌ها به اندازه ساختار آن جالب نبود. ورزا ابتدا صحنه را در دست گرفت و در مورد شرکای ایستگاه اف (فیس بوک، Zendesk، Vente-Privée، HEC، مایکروسافت و …) و افرادی که به هر طریقی به پروژه کمک کردند (Anne Hidalgo، Jean-Louis Missika،Jean-Michel Wilmotte، تیم ایستگاه اف و …)، صحبت کرد. او همچنین گفت که کارآفرینی نباید سبک شمرده شود، همه افراد در کنار ایستگاه اف به آن کمک خواهند کرد. اما زمانی که او از خاویر نیل تقدیر کرد، تماشاگران با اشتیاق چند دقیقه سکوت کردند؛ آن لحظه همانند انتظار تماشاگران برای اجرای دوباره، یک کنسرت بود. او با یک شرکت مخابراتی ثروتمند شد، مدرسه برنامه نویسی را شروع کرد، سپس سرمایه مرحله کشت ایده (seed fund) را با Kima Ventures آغاز کرد، همچنین در برخی از مشهورترین شرکت‌های سیلیکون ولی (Square، Nest، Snap، Airbnb، Uber و …) سرمایه گذاری کرد، مالک چندین روزنامه شد و صدها میلیون‌ها دلار برای ساختمان استارتاپ‌ها، خرج کرد. با این حال، نیل وارد صحنه نشده بود.

شهردار پاریس در مورد اینکه ایستگاه اف برای شهر پاریس چه معنایی دارد، صحبت کرد. شهردار گفت: “ما می‌خواستیم پاریس چیزی جز شهر موزه باشد.” و در نهایت، رئیس جمهور صحنه را به دست گرفت. او با مقایسه بین حرفه سیاسی خود و زندگی یک کارآفرین آغاز کرد و گفت که مردم لزوما به شما اعتقاد ندارند، اما این بدان معنا نیست که شما نباید این کار را انجام دهید. او گفت: “چیزی که امروز ما را دور هم جمع میکند، روحیه کارآفرینی است. بسیاری از مردم می‌خواستند به من بگویند، باید چه نوع زندگی داشتم، و من تصمیم گرفتم که چیز دیگری باشد. شما نمی‌خواهید شخص دیگری هدایت زندگی شما را به دست گیرد.”

 

پردیس-هزارتو!-سخنرانی-مکرون

 

وی سپس یک بار دیگر، مشابه آنچه در سخنرانی دیگرش در VivaTech گفته بود، درباره نابرابری صحبت کرد. به گفته او، کارآفرینان باید به همان اندازه که ممکن است، با مشارکت خود به جامعه کمک کنند. اما در صورتیکه جامعه فناوری، کشور را تقسیم کند، آن یک شکست خواهد بود.

ایستگاه اف (که قبلا به نام La Halle Freyssinet شناخته می‌شد) کاملا یک پروژه بلند پروازانه است و مجبور است که چهره اکوسیستم تکنولوژی در پاریس را تغییر دهد. ایستگاه اف، توسط خاویر نیل (Xavier Niel) تأمین و توسط رکسان ورزا (Roxanne Varza) هدایت، می‌شود. این ایستگاه با شرکت‌هایی مانند فیس بوک و TechShop به بزرگترین مرکز استارتاپ جهان تبدیل شده است. ورزا گفت: “ما در مورد یک پردیس استارتاپ صحبت می‌کنیم؛ زیرا در واقع بسیار شبیه یک محوطه پردیس دانشگاهی هست. حدود یک هزار استارتاپ برای این فضا پیش بینی کرده‌ایم.”

رکسان ورزا قبلا در برنامه (Disrupt London 2016) یکبار دیگر در صحنه ظاهر شده بود؛ تا اطلاعات بیشتری در مورد پردیس استارتاپ، بدهد. در آنجا وی گفته بود:” این ساختمان یک بنای تاریخی است که در سال 1929 ساخته شده است. طرح این است که، امکان اجاره یک میز به مبلغ 195 یورو در ماه وجود داشته باشد، درحالی که شرکت‌های دیگری هم می‌توانند دفاتر خود را در آنجا داشته باشند.”

ورزا در TechCrunch Disrupt لندن نیز اعلام کرده بود که برنامه از امروز شروع می‌شود. ورزا گفت: “این به بلندی برج ایفل است. برای علاقه‌مندان بازدید از محل نیز، تور واقعیت مجازی (VR) در وب سایت‌مان موجود است.”

در حالیکه، خاویر نیل (Xavier Niel) در ایستگاه اف سرمایه گذاری 230 میلیون دلاری (200 میلیون یورو) کرده است، 57 میلیون دلار دیگر (50 میلیون یورو) را در یک ساختمان مسکونی در Ivry-sur-Seine هزینه می‌کند.

نیل درباره این پروژه جدی است زیرا وی جمعا، 267 میلیون دلار (250 میلیون یورو) برای پروژه صرف کرده است. خاویر نیل شرکت مخابراتی رایگان را تاسیس کرد و دارای تعدادی پروژه‌ی مرتبط با استارتاپ‌ها، مانند Kima Ventures، یک شرکت سرمایه گذاری در مراحل اولیه و مدرسه برنامه نویسی آزاد، نیز هست.

ورزا کفت: “این 100 درصد، ابتکار عمل خاویر است. او سرمایه گذاری خود را از طریق Kima Ventures فعال نگه می‌دارد که کاملا جدا از ایستگاه اف است. ظاهرا، او هر هفته به محل ساخت و ساز می‌رفته است. من در سپتامبر به آنجا رفتم تا پیشرفت را بررسی کنم و انتظار چنین ساختمان بزرگی را نداشتم. من کاملا کنجکاو هستم که بدانم چطور می‌توان صحنه استارتاپ پاریس را تحت تاثیر قرار داد. حتی اگر برنامه محبوبیت مورد انتظار را نداشته باشد، احتمالا یک نمایش ویژگیهای خوب خواهد بود.”

به عنوان مثال، فیس بوک یک دفتر جدید در ایستگاه اف باز کرد. در حالی که این شرکت در حال حاضر دارای یک دفتر در پاریس است، فیس بوک همچنین می‌خواهد در برخی از پروژه‌های خاص خود در ایستگاه اف حضور داشته باشد. ورزا گفت: ” چه اتفاقی خواهد افتاد؟ معلوم نیست. فیس بوک چیزی را انجام می‌دهد، اما این همه چیزی است که من می‌توانم برای شما بگویم.”

 

 

شرکت‌های سرمایه‌گذاری ریسک پذیر (VC) فرانسوی، مانند Daphni، Ventech و Xavier  Niel با حمایت Kima Ventures یکی از دفاترشان را در آنجا راه اندازی می‌کنند. ایستگاه اف برنامه بنیانگذاران را برای ایجاد شبکه بنیانگذاران خواهد داشت.

ایستگاه اف قسمت اول

ایستگاه اف قسمت سوم