پردیس استارتاپ کارآفرینان جهان! در مگا پردیس استارتاپی که در پاریس افتتاح شد، چه می‌گذرد!

مرکز رشد ایستگاه اف (Station F)

صحنه استارتاپ فناوری فرانسه طی چند سال گذشته رشد چشمگیری داشته است. در سال 2015، بیش از 115 فقره معاملات مالی استارتاپی، جمعا به ارزش 960 میلیون یورو (1.074 میلیون دلار) در اين كشور انجام شده است. Tech.eu، ایستگاه اف را در رده‌ی باشگاه‌های میلیارد یورویی جهان مانند انگلیس، آلمان و اسرائیل قرار داده است.

در سال 2013 گروه سرمایه گذاری بانک Bpifrance، تحت حمایت دولت فرانسه در 1500 استارتاپ سرمایه گذاری کرد، این رقم در سال 2015 با دو برابر افزایش به 3000 استارتاپ رسید. در حالی که فقط Criteo، به رقم 100 میلیون یورو در سال 2013 می‌رسد، شش استارتاپ دیگر، از جمله BlaBlaCar و Parrot، در سال 2015 به این سطح از منابع مالی می‌رسند.

اما آنچه که مطمئنا پاریس را در نقشه استارتاپ جهانی قرار می‌دهد، راه اندازی بزرگترین انکوباتور دیجیتال در جهان در سال 2017 به نام،‌هال فریسینت (Halle Freyssinet) یا همان ایستگاه اف (Station F) است.

چیزی که، سرپرست نوآوری بانک سرمایه گذاری Bpifrance از آن به عنوان یک پروژه گل سرسبد برای فرانسه، توصیف می‌کند. در ایستگاه اف 1000 استارتاپ اسکان داده می‌شوند. و سود ناشی از یک سرمایه گذاری 200 میلیون یورویی از کارآفرین برجسته فرانسوی و بنیانگذار شرکت مخابرات فرانسوی ایلیاد (Iliad/Free)، خاویر نیل (Xavier Niel) ، مزایای زیادی خواهد داشت.

 

پردیس هزارتو-جنوبی

 

خاویر نیل، موسس و سرمایه گذار میلیاردر فرانسوی ایلیاد اس ای (iliad SE) به رئیس جمهور وقت (Macron) در هنگام بازدیدش از پروژه، بیان کرد:  “ما این ساختمان را (Station F)، برای تداعی مفاهیمی چون، ایستگاه فرانسه، ایستگاه بانوان (در زبان فرانسه femmes)، ایستگاه بنیانگذاران (Founder)، یا ایستگاه Freyssinet (Freyssinet معمار عالی و کارآفرین بزرگ در فرانسه بود) به نام ایستگاه اف نامیدیم.

در عصر یک روز پنجشنبه، بزرگترین پردیس استارتاپ جهان به طور رسمی افتتاح شد. تدریجا حدود 3000، نفر در این ساختمان بزرگ کار خواهند کرد.

ایستگاه اف ابتدا در سال 1920 توسط معمار بزرگ فرانسوی، Eugène Freyssinet ساخته شده بود، که در سال 2011 تخریب شد. در سال 2013، Niel ایده جنون آمیزی مطرح کرد. او فکر کرد که ابتدا مالک ساختمان شود، سپس آن را از اول بازسازی کند و به محوطه پردیس استارتاپی منحصربفردی، در متراژ 34 هزار متر مربع، تبدیل کند.

چند سال بعد، ساختمان عظیم الجثه‌ای، با امکاناتی نظیر هزاران میز، دیوار غول پیکر شیشه‌ای، چراغ‌های روشن و درختان مدیترانه‌ای وجود داشت. نیل گفت: “قبلا، آن شبیه به چیزی نبود. یک ایستگاه قطار متروکه با سقف‌های سیاه و کثیف بود.”

از روز افتتاح، 1100 استارتاپ به داخل پردیس منتقل شدند. بسیاری از آن‌ها توسط شرکای ایستگاه اف انتخاب شدند. همچنین در ماههای آینده بیست شرکت سرمایه گذاری ریسک پذیر (VC) با فضای کوچکی در آنجا ساکن می‌شوند.

 

 

پروژه با حمایت خاویر نیل (Xavier Niel) و توسط رکسان ورزا (Roxanne Varza) اداره می‌شود؛ آنها می‌گویند که 1000 کارمند در این ساختمان بزرگ کار می‌کنند. بعضی از مبتدی‌ها در برنامه بنیانگذاران (Founders Program) شرکت می‌کنند و در هر ماه مبلغ 195 یورو به ازای هر میز پرداخت می‌کنند. چند شرکت سرمایه گذاری کارآفرین (VC)، وکلا، حسابداران، یک اداره پست و چند رستوران در این پردیس وجود دارد.

ایده این است که ایستگاه اف (StationF) همه چیزهایی را که برای استارتاپ‌تان نیاز دارید در همان فضا قرار می‌دهد، بنابراین لازم نیست به خاطر نیازهایتان از ساختمان خارج شوید. به این ترتیب می‌توانید تمام تمرکز خود را روی استارتاپ و برنامه‌هایتان قرار دهید.

 

معرفی پردیس (مگا کمپ)

ایستگاه اف (HALLE FREYSSINET) بزرگترین کمپین استارتاپ جهان با مشخصات فنی زیر است:

مشتری

شرکت  SDECN: خاویر نیل (Xavier Niel)

دستیار سازنده قرارداد: REDMAN

برنامه ریزی

مسئولیت برنامه ریزی: SEMAPA

معمار منظره: D’ICI LA

معماران: MOM

طراح نور: COUP D’ECLAT

شرکت مهندسی مشاور: ARTELIA

 

پردیس-هزارتو-اطلاعات-فنی

 

تیم مدیریت پروژه

معمار: WILMOTTE & ASSOCIÉS

معمار ساختمان‌های تاریخی: 2B2M

مهندسی سازه: MIZRAHI

مهندسی ساختمان: ARCORA

مهندسی پایداری: TRSSOLAR

مهندسی سیالات: BARBANEL

مهندسی آکوستیک: LASA

مدیریت ساخت و ساز (OPC): CICAD

مشاور معمار: GLEEDS

آمار و ارقام

زیر بنا: 34.034 متر مربع (شامل  310 متر طول و 58 متر عرض)

این ساختمات دارای سه قسمت متمایز است: اتاق جلسه / سالن اجتماع / فضای رویداد شامل یک آزمایشگاه کوچک ساخت دیجیتال (Fab Lab)، فضای کار استارتاپ‌ها، رستوران 24 ساعته و مناطق جذاب در اطراف (نمایشگرهای دیجیتال، مغازه‌ها، زمین چمن در ضلع شمالی، باغ چمنزار در ضلع جنوبی و غیره) است، ایستگاه اف در مجموع دارای سه هزار و سی و شش ایستگاه کاری است.

 

پردیس هزارتو-کافه

 

بررسی اجمالی تاریخچه بنا

ایستگاه Halle Freyssinet بین سالهای 1927 و 1929 توسط مهندس Eugène Freyssinet طراحی شده است و یک ساختمان بتن آرمه برجسته است. ساختار تحمل بار یا باربری اش به وضوح مدیون روش نوآورانه ای است که برای بتن استفاده می‌شده است. در نتیجه ی این ویژگی اصلی اش،  Halle Freyssinet در سال 2012 به عنوان یک بنای تاریخی، نامگذاری شد. این ساختمان در ابتدا به عنوان مرکز حمل و نقل برای قطارها و کامیون‌ها در نظر گرفته شد و همچنین به شبکه راه آهن ایستگاه اوسترلیتز (Austerlitz) در پاریس متصل شد. ایستگاه اف امروزه، در منطقه نوسازی شهری پاریس، ریو گوژ (Rive Gauche)، در نزدیکی کتابخانه ملی فرانسه (منطقه 13 پاریس) قرار دارد. ایستگاه اف عمدتا از سه ناو موازی تشکیل شده و شامل آرک‌های بتن آرمه است. این ساختمان به سه بخش متمایز تقسیم می‌شود که هر کدام دارای هویت خاص خود هستند:

به اشتراک گذاشتن (share): در ادامه طرح اسکلتبندی بزرگ، انجمنی برای ملاقات و به اشتراک گذاری مهارت‌های دیجیتال و فناوری است. به طور خاص فضای رویداد شامل یک آزمایشگاه کوچک ساخت دیجیتال (Fab Lab)، با پرینترهای سه بعدی قابل دسترسی، یک سالن اجتماعات با 370 صندلی و اتاق برای جلسات بین کارآفرینان دیجیتال جوان و شرکای بالقوه خارجی (مانند وکلا، بانکداران، سرمایه گذاران، مشاوران و غیره) است.

 

پردیس هزارتو-کنفرانس

 

خلق کردن (creation): قلب ساختمان به فضای کاری استارتاپها اختصاص دارد. ناو مرکزی، فضایی چند منظوره و انجمن مانند است، در حالی که نواحی جانبی، تمام جنبه‌های عملیاتی استارتاپها در قالب 24 “دهکده” (8 واحد در هر طبقه) را پوشش می‌دهد. هر دهکده منحصر به فرد است و سرویس‌های مختلفی (آشپزخانه، اسکایپ، اتاق جلسه و غیره) دارد. فضاهای کاری مشترک یک طرح باز و مجهز به میزهای ماژولار و متصل است.

 

پردیس-هزارتو-چندکاره

 

خنک کردن (chill): در منطقه پشتی، یک رستوران چند منظوره که 24 ساعت شبانه روز باز است، وجود دارد. در این ناحیه تراس جنوبی، به چشم انداز باغ چندسطحی باز می‌شود.

منطقه اصلی دو گذرگاه عبوری است که به عنوان جلوه پنجره‌ای دیجیتالی عمل می‌کنند و ویترین نوآوری‌های دیجیتال است. این گذرگاه تلاقی در واقع اتصال دو بخش خط راه آهن سابق است. در باغ چندسطحی واقع در همسایگی جنوبی، دو جاده جانبی جدید برای پیاده روی سبز طراحی شده است. این جاده‌ها با مغازه‌های اطرافش برای جذب ساکنان محلی و ترویج مبادلات با 3000 استارتاپ جوان که بطور پیوسته در انکوباتور دیجیتال زندگی می‌کنند، قرار دارند. قلب ساختمان به فضای کاری با میزهای طرح باز و متصل و خدمات استارتاپی اختصاص داده شده است.

 

پردیس هزارتو-مرکزی

 

بر سر راه گشایش ساختمان مذکور مشکلات فراوانی بوده از جمله درست قبل از افتتاح پردیس استارتاپ اتفاقی افتاد. این تیم مجبور شد پس از انفجار لوله ای که زیرزمین را فرو ریخت، راه اندازی را به تعویق اندازد. تاریخ افتتاحیه از آوریل به پایان ماه ژوئن، منتقل شد. کارهای باقیمانده برای جایگزینی زیرساخت‌های الکتریکی و ایجاد اتاق سرور در زیرزمین بود، این چند هفته طولانی به این معنی بود که ساختمان در ابتدای ماه ژوئن باید برای روز افتتاح آماده باشد. ایستگاه اف (StationF) قرار بود بزرگترین مرکز استارتاپ در جهان باشد.

ادامه‌ی این مقاله در پست‌های بعدی.

ایستگاه اف قسمت دوم

ایستگاه اف قسمت سوم