مقدمه

میلان با 1.2 میلیون نفر جمعیت، 133 میلیون یورو سرمایه گذاری خطر پذیر یا کارآفرینی (VC)، در سال 2014 و تعداد زیادی برنامه استارتاپ، سابقه درخشانی در پرورش کارآفرینانی همچون: جورجیو آرمانی (Giorgio Armani)، میشل فررو (Michele Ferrero) سازنده نوتلا (Nutella) و اخیرا فدریکو مارچتی (Federico Marchetti) و نریو الساندری (Nerio Alessandri) از Technogym، دارد. کشور بل پیس (bel paese) با آب و هوای معتدل، غذای خوب، گنجینه‌های هنری فراوان و کافه اسپرسو‌های 1 یورویی، مکان دلپذیری برای زندگی است. با تمام این وجود، برای کارآفرینان، تشریفات زائد اداری، دست و پا گیر است. مجله فایننشال تایمز (Financial Times)، میلان را به عنوان مرکز اصلی استارتاپ در ایتالیا تعیین کرده است. میلان، یک شهر دو وجهی است. میلان همیشه پایتخت مالی ایتالیا بوده است، اما در سال‌های گذشته تغییرات زیادی کرده است و تبدیل به یک مقصد جذاب نه تنها برای کارگران بلکه برای گردشگران، مسافران و هنرمندان نیز شده است. پروژه‌های معماری جدید شهر را به یک منظره مدرن و نوآورانه تبدیل کرده است و چهار خط سفر زیرشهری، جابجایی‌های درون شهری را آسانتر نموده است. میلان، از یک سو، زیبایی‌های هنری و گنجینه‌های معمول ایتالیا (مثل، شام آخر لئوناردو داوینچی) را فراهم می‌کند، از سوی دیگر، پایتخت مد (fashion capital)، در میان چهار شهر بزرگ دیگر جهان، را تشکیل می‌دهد، البته با چشمی‌ که همیشه بر روی نوآوری و تکنولوژی گشوده می‌باشد. علاوه بر این، شهر میزبان برخی از دانشگاه‌های معتبری است که دانشجویان و محققان با استعداد جوان را جذب می‌کند. نمایشگاه جهانی اکسپو (Expo) که در میلان برگزار شد، نیز باعث جذب گردشگران زیادی از سراسر جهان به شهر میلان شد.

این صحنه استارتاپ در ایتالیا، سال 2013 پس از تصویب فرمان رشد و قوانین تسهیل تاسیس کسب و کار نوآورانه، بسیار تقویت شد.

کد-داوینچی-استارتاپها!-میلان

در سال 2013، ایتالیا تصویب یک فرایند رشد را که هدف آن کاهش بوروکراسی و ساده سازی ایجاد کسب و کارهای جدید بود، به نام قانون رشد، تصویب کرد. امروزه بسیاری از شرکت‌های جدید در ایتالیا، شروع به کار می‌کنند این قوانین بعد از به قدرت رسیدن ماتئو رنزی (Matteo Renzi) در دولت اصلاح طلبش ، در سال 2014 بسط داده شد.

برای اینکه بتوان از این قانون استفاده کرد، باید سن استارتاپ باید کمتر از 5 سال، درآمدش کمتر از 5 میلیون یورو در سال، سود سهام پرداخت نکرده و در ایتالیا مستقر باشد. آنها معاف از مالیات‌های خاص هستند و چراغ سبزی برای بستن قراردادهای کاری منعطف، شامل پرداخت با سهام کارگران، می‌شوند. عواقب ورشکستگی کسب و کار نیز کمتر از معمول است. با این که فرمان رشد، برخی از بوروکراسی‌ها را برای استارتاپها کاهش داده است، اما هنوز برای برخی از صاحبان کسب و کارهای جدید، مانعی غیرقابل تحمل است. مقررات دست و پاگیر در وظایف اساسی برای ایتالیایی‌ها اضطراب آور است.

مانی فارم (MoneyFarm) یک استارتاپ فین تک است. لازم است بدانید که فین‌تک یا فناوری مالی که به معنای کاربرد نوآورانه فناوری در ارائه خدمات مالی است که با کاربرد تکنولوژی خدملت مالی را کارآمدتر می‌کند. استارتاپ دیگری نیز به نام Mosaicoon، وجود دارد که اولین بازار اطلاعات برای خرید، فروش و توزیع محتوای ویدئویی (اصل) است و دفتری در میلان دارد. این دو استارتاپ ایتالیایی قابل توجه، زادگاهشان در میلان است. باغ استعداد (Talent Garden)، یک فضای کار اشتراکی با 16 فضای همکاری است. 13 پردیس در ایتالیا و سه پردیس در تیرانا، بارسلونا و قونواس (Kaunas) دارد که نشانده علاقه ایتالیایی‌ها به راه اندازی کسب و کار در خارج از ایتالیا، است. داوید داتلی (Davide Dattoli)، بنیانگذار باغ استعداد (Talent Garden)، می‌گوید: “اصلاحات دولت رنزی در ایتالیا به بسیاری از استارتاپها‌ها کمک می‌کند. حتی ضعف موجود صحنه استارتاپش، یعنی پراکنده بودن، نیز یک مزیت است زیرا پتانسیل متمرکز شده را پخش می‌کند.”

کد-داوینچی-استارتاپها!-باغ-استارتاپها

جغرافیای صحنه استارتاپ ایتالیا، متفاوت از بیشتر کشورها است. در حالیکه استارتاپ‌ها دور شهرهای بزرگ، از سان فرانسیسکو تا لندن جمع شده‌اند، این نوع کسب و کارها در ایتالیا بیشتر پراکنده‌اند. پس از جنگ در کشور خوشه‌های تولید و استارتاپها در شهرهای اصلی گرد هم آمدند. تورین، بولونیا، ناپل و رم همگی دارای مراکز استارتاپی هستند، با این حال، میلان در میان شهرهای دارای مراکز رشد استارتاپ، بزرگترین مرکز را داراست. نام این مرکز SpeedMiUp است؛ که یک ابتکار مشترک از اتاق بازرگانی میلان و دانشگاه بوککنی با مساعدت شهر میلان، برای حمایت از اشتغال و کارآفرینی است، که به کارآفرینان جدید در مواجهه با چالش‌های بزرگ آینده شان کمک می‌کند. همچنین از آغاز تا توسعه ایده کسب و کار کارآفرینان، حمایت می‌کند. این مرکز شتابدهنده باعث شده این شهر به یک مقصد برای استارتاپها تبدیل شود. هم به خاطر ایجاد انگیزه در افراد و افزایش نیروی انسانی در آن، و هم به دلیل پتانسیل خلق شده بعد از برگزاری نمایشگاه جهانی Expo 2015. علاوه بر این، سرمایه مالی میلان و پایتخت مد بودنش، باعث شده تا اقامتگاه برخی دانشگاه‌های برتر کشور باشد؛ از جمله، دانشگاه بوککنی که در رتبه بندی دانشگاهها جزو بهترینها برای آموزش کسب و کار، مدیریت و سرمایه گذاری است. دانشگاه بوککنی به ایتالیایی (Università Commerciale Luigi Bocconi) یک دانشگاه خصوصی در زمینه اقتصاد است که در شهر میلان ایتالیاست. این دانشگاه در سال ۱۹۰۲ تأسیس شد. این دانشگاه به عنوان یکی از موسسه‌های پیشرو در آموزش اقتصاد و تجارت در اروپا شناخته می‌شود و توسط مؤسسه وال استریت ژورنال جزو ۲۰ دانشگاه اول تجارت در دنیا رده‌بندی شده‌است.

یک ایده کارآفرینی که قرار است تحقق یابد یا یک استارتاپ ایجاد شده، 5 هفته فرصت برای ورود به رقابت Speed ​​MI Up دارد. در این راستا هر تیم نیاز دارد تا سه مورد را تهیه کند: یک ویدیو 3 دقیقه‌ای، یک طرح کسب و کار و یک رزومه برای همه شرکت کنندگان در طرح. البته در مراحل بعد ممکن است یک مصاحبه نیز وجود داشته باشد. طرحی به نام 2 + 5 نیز در این مرکز وجود دارد؛ که یک برنامه آموزشی شامل دو سال انکوباسیون و شتابدهندگی و پنج سال دیگر هر تیم به خدمات آموزشی و تدریس توسط دانشکده بوککنی و Formaper دسترسی پیدا خواهد كرد. ابتكار عمل همراه با شبكه اشتراکی، فضاهای کاری و نمایندگی‌ها جزو مزایای این طرح است. البته برخی از این خدمات توسط شرکای انکوباتور ارائه شده است؛ مانند UBI Banca، PwC، Mediamatic، Aruba و Innovhub.

کد-داوینچی-استارتاپها!-مرا-سرعت-ببخش

مأموریت

آیا تا به حال از خودتان پرسیدید چرا برخی از کسب و کارها بسیار موفق هستند، در حالی که برخی دیگر کم و بیش نتایج جزئی دارند یا حتی به طور کامل از بین می‌روند؟ پاسخ در مفهوم بیولوژیکی قانون بقای شایسته ترین، نهفته است؛ در دراز مدت، تنها سازمانهایی ابقا می‌شوند، که به طور مؤثر و کارآمد، شرایط محیطی که در آن فعالیت می‌کنند را برآورده می‌سازند. به خاطر این قانون بی رحمانه، اما واقعی است، که برای رسیدن به بقای آینده، باید به منابع و دانش افزایی مسلح شد؛ چون به کسب و کارها کمک می‌کند تا به تغییرات زیادی که در دنیای اطراف رخ می‌دهد پاسخ مناسب و به موقع دهند.

Speed MI Up نیز در همین راستا به کارآفرینان کمک می‌کند تا با چالش‌های بزرگ پیش روی توسعه ایده کسب و کارشان مواجه شوند.

Speed MI Up یک اقدام بزرگ با وسعت بین المللی است. این مرکز پذیرای کارآفرینان از هر ملیتی که قصد ایجاد مرکز استراتژیک خود در میلان دارند، است. به همین خاطر شهر میلان به عنوان یکی از مهمترین مراکز تجاری بین المللی شناخته شده است.

جک ولش می‌گوید: “توانایی سازمان برای یادگیری و قدرت ترجمه سریع این یادگیری به عمل، نهایت برتری در رقابت است.”

 

کد داوینچی استارتاپها! قسمت دوم